Microtube Racks
- (5)
- (8)
- (13)
- (1)
- (1)
- (2)
- (7)
- (6)
- (1)
- (29)
- (1)
- (2)
- (135)
- (2)
- (3)
- (1)
- (8)
- (8)
- (1)
- (3)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (3)
- (10)
- (1)
- (1)
- (15)
- (1)
- (14)
- (2)
- (9)
- (3)
- (2)
- (20)
- (13)
- (10)
- (1)
- (3)
- (1)
- (12)
- (29)
- (43)
- (1)
- (2)
- (7)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (5)
- (4)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (9)
- (1)
- (1)
- (1)
- (31)
- (2)
- (17)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
- (4)
- (1)
- (3)
- (2)
- (15)
- (1)
- (1)
- (22)
- (2)
- (10)
- (8)
- (4)
- (21)
- (1)
- (7)
- (3)
- (3)
- (1)
- (37)
- (23)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (2)
- (5)
- (1)
- (1)
- (2)
- (11)
- (2)
- (63)
- (1)
- (1)
- (9)
- (2)
- (55)
- (4)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (10)
- (10)
- (2)
- (14)
- (1)
- (1)
- (14)
- (8)
- (1)
- (1)
- (16)
- (1)
- (4)
- (1)
- (2)
- (8)
- (2)
- (13)
- (1)
- (24)
- (1)
- (3)
- (2)
- (3)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (10)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (8)
- (24)
- (6)
- (1)
- (1)
- (35)
- (1)
- (1)
Filtered Search Results
| Height (Metric) | 4.8 cm |
|---|---|
| Shape | Rectangular, Rounded Corners |
| Width (English) | 5.9 in. |
| Length (Metric) | 11 cm |
| Length (English) | 4.3 in. |
| Width (Metric) | 14.8 cm |
| Sterility | Non-sterile |
| Array | 12 x 8 |
| Includes | 2 PCR Coolers |
| Product Type | Microtube Rack |
| Shelves | None |
| Stackable | Yes |
| Positions | 1 |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Holds | Microtubes (0.2 mL) |
| Height (English) | 1.9 in. |
Fisherbrand™ Polypropylene Micro Test Tube Racks
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Hold up to 20 tubes.
| Height (Metric) | 4.8 cm |
|---|---|
| Dimensions (L x W x H) | 3.5 x 8.12 x 1.87 in. (22.6 x 20.6 x 4.8 cm) |
| Width (English) | 8.12 in. |
| Length (Metric) | 22.6 cm |
| Product Type | Tube Rack |
| Color | White |
| Length (English) | 3.5 in. |
| Positions | 20 |
| Quantity | 1/Pk. |
| Material | Polypropylene |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Width (Metric) | 20.6 cm |
| Height (English) | 1.87 in. |
Thermo Scientific™ Owl™ RF-3 Filing System
Organize your refrigerator, coldroom, freezer or benchtop with this filing system.
Thermo Scientific™ Nalgene™ Microcentrifuge Tube Rack: ResMer™ Manufacturing Technology
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Save lab space with these chemical-resistant tube racks. Stackable racks have molded letters and numbers for easy identification.
MilliporeSigma™ Magna GrIP™ Rack
Designed to rapidly and easily pellet samples bound to magnetic particles from the supernatant.
Corning™ Empty Racks With Lids for 96 Screw Capped or Thermoplastic Elastomers (TPE) Capped Storage Tubes
For use with Mfr. Nos. 6500 and 8502
Axygen™ Microcentrifuge Tube Rack
Axygen™ Microcentrifuge Tube Rack features a step design for easy access to tubes
Eppendorf™ Stackable PCR Racks
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
For handling and storing tubes and plates
Bel Art™ Polystyrene Microcentrifuge Tube Ice Racks
For temperature-stabilized benchtop procedures or storage
| Shape | Rectangular |
|---|---|
| Product Type | Microcentrifuge Tube Ice Rack |
| Shelves | None |
| Stackable | Yes |
| Color | Gray/White |
| Material | Polystyrene |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
BRANDTECH™ BRAND™ Adapter for Microcentrifuge Tube Rack
Designed for BRAND™ 1.5 mL microcentrifuge tube racks. Insert securely accommodates 0.5 mL tubes, providing seamless compatibility.
Bel-Art™ Centrifuge Tube Rack, 5 mL
For 5 mL centrifuge tubes, including Eppendorf brand, this rack will also accommodate other tubes with diameter of 13-16 mm
Eppendorf™ Transfer Rack for Eppendorf SmartBlock™
Transfer rack suitable for individually sensor-controlled SmartBlock™ heating/cooling/mixing blocks.
| Temperature (Metric) Range | −86°C to 121 °C |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | SmartBlock, ThermoMixer |